Uztura speciāliste: smiltsērkšķi – oga ar lielu veselības potenciālu

Lai arī smiltsērkšķu veselību veicinošās īpašības zināmas jau izsenis, tomēr šī oga joprojām ir nepietiekami novērtēta, tai piemīt unikāls bioloģiski aktīvo vielu sastāvs un liels veselību veicinošs potenciāls, atzīst uztura speciāliste Liene Sondore.

Zināms, ka smiltsērkšķu ogas, lapas un dzinumi satur vairāk nekā 190 bioloģiski aktīvus savienojumus, tādus kā ūdenī šķīstošus (C, B1, B2, B6) un taukos šķīstošos (K, E, D, A) vitamīnus, kā arī veselīgās taukskābes, tostarp Omega-3, Omega-6, Omega-7 un Omega-9, aminoskābes, polifenolus (flavonoīdus), augu sterolus un stanolus, kā arī mikroelementus.

Smiltsērkšķu ogas kļūst arvien populārākas un pieprasītākas, visbiežāk cilvēki tās lieto sulas veidā. Nereti cilvēkus mulsina tas, ka ogas ir skābenas, tomēr Liene Sondore uzskata, ka daba tāpēc jau mums piedāvā šīs dažādās garšas – salds, skābs, rūgts, sāļš u.c., lai mēs tās izbaudītu. Turklāt smiltsērkšķu ogas var baudīt arī kā saldo našķi, pievienojot medu, jogurtu vai riekstus, iemaisot veselīgās graudu putrās, zaļo kokteiļu sastāvā utml.

Lai nezaudētu vitamīnus un citas bioloģiski aktīvas vielas, ogas nav ieteicams pakļaut karsēšanai augstā temperatūrā, bet labāk tās lietot svaigas. Vēsā laikā imunitātes un veselības stiprināšanai var gatavot arī silto smiltsērkšķu dzērienu. Ogas var uzsildīt līdz vārīšanās temperatūrai, un tad pievienot kanēli vai citas garšvielas. Un tas nekas, ja dzērienā paliek sēkliņas un miziņas – tās ir lieliskas šķiedrvielas un labs skrubītis zarnām.

Ņemot vērā smiltsērkšķu dziedinošās īpašības, tie tiek izmantoti arī dažādu brūču ziežu un pretsaukstēšanās līdzekļus gatavošanā. Smiltsērkšķiem piemīt pozitīva ietekme uz veselību, tāpēc tie plaši tiek izmantoti arī dažādu uztura bagātinātāju ražošanā. Pieaugot pētniecībai un zinātniskajām publikācijām par smiltsērkšķiem, tiek atklātas arvien vairāk dažādas smiltsērkšķu ogu un sēklu veselīgās īpašības, tostarp, veselīgās Omega-3, Omega-6, Omega-7 un Omega-9 taukskābes, kas bagātīgi atrodamas smiltsērkšķu mīkstuma un sēklu sastāvā. Tomēr svarīga ir šādu produktu kvalitāte un produkta sastāvs, tas, kā bioloģiski aktīvās vielas tiek iegūtas, apstrādātas, lai saglabātu visas vērtīgās aktīvās uzturvielas.

Protams, vislabāk vitamīnus un dažādus vērtīgos savienojumus uzņemt svaigus, ēst pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu, kas var tikt papildināts ar koncentrētām un kvalitatīvām bioloģiski aktīvām vielām. Jebkurā gadījumā veselīgu produktu, tostarp, smiltsērkšķu un to produktu, ieguvumus veselībai var vislabāk just, lietojot tos nevis kampaņveidīgi, bet ilgtermiņā.