Smiltsērkšķu sēklu eļļas un mīkstuma eļļas atšķirības

Pētījumi apliecina, ka smiltsērkšķu eļļai ir labvēlīga ietekme uz cilvēku veselību un tā tiek uzskatīta par vērtīgu uztura sastāvdaļu.
No smiltsērkšķiem var iegūt divu veidu eļļas – mīkstuma eļļu un sēklu eļļu. Smiltsērkšķu mīkstuma un sēklu eļļas tiek uzskatītas par vērtīgākajām ogu sastāvdaļām, kuras satur unikālu taukskābju sastāvu, taukos šķīstošos vitamīnus, augu sterolus un citus bioaktīvus komponentus.
Nobriedušas sēklas satur no 8-20 % eļļas, savukārt kaltētu ogu mīkstums (mīkstums un miza) – apmēram 20-25 % eļļas. Eļļas saturu ogu mīkstumā un sēklās var ietekmēt vairāki faktori, tostarp, ogu izmērs, krāsa, kā arī ražas novākšanas laiks un, it sevišķi, eļļas iegūšanas tehnoloģija.

Mīkstuma eļļas sastāvs
Mīkstuma eļļa ir tumši sarkanā vai sarkanīgi oranžā krāsā, un biezāka par sēklu eļļu, kas ir dzeltenā vai gaiši oranžā krāsā. Mīkstuma eļļa ir bagāta ar karotinoīdiem (beta karotīnu (A vitamīns) un likopēnu), tokoferoliem (E vitamīns), tokotrienoliem, K vitamību, steroliem (beta sitosterols u.c).
Mīkstuma eļļa satur mononepiesātinātās taukskābes, tādas kā oleīnskābe (omega-9, olīveļļas galvenā sastāvdaļa), palmitoleīnskābe (omega-7) un piesātinātās taukskābes – palmitīnskābi. Smiltsērkšķu ogu (mīkstuma) eļļā, salīdzinot ar citām augu izcelsmes eļļām, ir visaugstākā palmitoleīnskābes (omega-7) koncentrācija 30–35 %, kā arī augsta karotinoīdu (nozīmīgs antioksidants) koncentrācija.

Sēklu eļļas sastāvs
Savukārt sēklu eļļa satur augstu polinepiesātināto taukskābju koncentrāciju, un tā ir vienīgā eļļa, kas dabiski nodrošina attiecību 1:1 alfa-linolēnskābei (ALA, Omega-3) un linolskābei (LA, Omega-6). Alfa-linolēnskābes un linolskābes saturs sēklu eļļā parasti ir attiecīgi no 20% līdz 35% un no 30% līdz 40%. Tāpat sēklu eļļa satur α, β, γ un δ tokoferola izomērus, kas veido 93-98% no kopējo tokoferolu daudzuma un ir nozīmīgs antioksidants (Vitamīns E).

Tehnoloģijas nozīme kvalitātīvas eļļas iegūšanai
Mīkstuma un sēklu eļļas iegūšanas tehnoloģijai ir liela nozīme attiecībā uz produkta kvalitāti. Nepiemērotas tehnoloģijas izmantošana var radīt eļļas kvalitātes samazināšanos, tostarp, nevajadzīgu piemaisījumu piejaukumu, krāsas maiņu un taukskābju oksidāciju. Modernākā un efektīvākā tehnoloģija eļļas ekstraktu iegūšanai ir superkritiskā šķīduma ekstrakcija ar ogļskābo gāzi, kas nodrošina kvalitatīvu produkta iegūšanu kontrolētos apstākļos.