Smiltsērkšķi un viens no spēcīgākajiem antioksidantiem – superoksīda dismutāze

Antioksidanti, kas bagātīgi atrodami dārzeņos, augļos un ogās, tostarp, smiltsērkšķos,
ir dabīgi ķīmiskie savienojumi, kas aizkavē citu molekulu oksidēšanos un nodrošina aizsardzību pret brīvajiem radikāļiem organismā. Ja organismā ir palielināts šo brīvo radikāļu daudzums, tas var veicināt dažādu slimību, tostarp, diabētu, sirds un asinsvadu slimību un vēža attīstību.

Smiltsērkšķi aktivizē vienu no spēcīgākajiem dabā sastopamajiem antioksidantiem – superoksīda dismutāze (SOD). SOD ir enzīms, kas atrodams gan cilvēku šūnās, gan dzīvniekos un augos. SOD pasargā organismu no iekaisuma veidošanās procesa un šūnas no mutāciju veidošanās riskiem, tostarp, tas aizkavē turpmāku vēža šūnu attīstību.1

Imūnsistēmai, veidojot atbildes reakcijas uz infekcijām un iekaisuma procesiem, rodas reaktīvie skābekļa savienojumi, kas lielā koncentrācijā rada ievērojamus bojājumus šūnu struktūrām un bioloģiskām molekulām. SOD piemīt arī aizsardzības funkcija pret šiem reaktīvajiem skābekļa savienojumiem.

Nozīmīga loma cīņā ar oksidatīvo stresu
SOD ir nozīmīga loma organisma aizsardzībai pret oksidatīvo stresu. Cilvēkam novecojot, SOD aktivitāte organismā samazinās, tāpēc līdz ar vecumu palielinās iespēja saslimt ar slimībām, kuras veicina oksidatīvais stress organismā. Virkne pētījumu apstiprina to, ka nozīmīgs slimību veicinošais faktors ir hronisks iekaisums. Šo pētījumu rezultāti parāda, ka samazinoties SOD aktivitātes līmenim palielinās arī saslimstības risks ar dažādām nopietnām slimībām, tostarp, cistisko fibrozi, vēzi, Alcheimera slimību u.c.

Pētījumi apliecina lielu potenciālu smiltsērkšķu produktiem
Viens no nozīmīgākajiem antioksidantu avotiem ir tieši augi, tostarp, smiltsērkšķi, kas ir bagāti ar aktīvajām uzturvielām. Pētījuma rezultāti apliecina, ka smiltsērkšķu sēklu atliekas, no kurām tika sagatavots šķīduma ekstrakts, paaugstināja superoksīda dismutāzes aktivitāti šūnās.

Savukārt pētījumā, kas tika veikts uz dzīvniekiem, tika novērots, ka smiltsērkšķu sēklu atlieku ekstrakts ievērojami samazināja seruma glikozes un triglicerīdu līmeni asinīs, kā arī tika novērota paaugstināta superoksīda dismutāzes aktivitāte un glutationa (antioksidants) līmenis.2

Papildus tam jaunākajos pētījumos, kas veikti inVitro jeb laboratorijas apstākļos uz šūnu kultūrām, mākslīgi ierosinot oksidatīvā stresa apstākļus, ir atklāts, ka fermentēta smiltsērkšķu sula pasargā šūnas no brīvajiem radikāļiem un ievērojami palielina SOD aktivitāti.

Smiltsērkšķu sēklu eļļas sastāvā ir 90% polinepiesātinātās taukskābes Omega – 3,6,9 un augu steroli. Pētījumi liecina, ka arī smiltsērkšķu sēklu ekstrakts potenciāli var mazināt oksidatīvo stresu, palielinot SOD aktivitāti un citu antioksidantu daudzumu, ko sintezē pats organisms.

1 Yasui K, Baba A. Therapeutic potential of superoxide dismutase (SOD) for resolution of inflammation. Inflamm Res. 2006;55:359–63.
2 Zhang, Hypoglycemic effect of aqueous extract of seabuckthorn (Hippophae rhamnoides L.) seed residues in streptozotocin-induced diabetic rats. Phyther. Res. 2010, 24, 228–232.