síbiotech Latvijā ar inovatīvu metodi uzsāk linsēklu lipīdu ekstrakta iegūšanu

Šobrīd síbiotech pētniecības un attīstības komanda uzsākusi aktīvu darbu, lai no linsēklām ar mūsdienīgu un efektīvu superkritisko ogļskābās gāzes jeb C02 ekstrakcijas metodi, iegūtu taukos šķīstošus augstas kvalitātes bioaktīvos savienojumus veselības veicināšanai. Jau tuvā nākotnē iegūto linsēklu lipīdu ekstraktu ir paredzēts pildīt mīkstā apvalka kapsulās, ar kurām varēs papildināt ikdienas uzturu, lai veicinātu veselīgo Omega-3 taukskābju un citu bioaktīvu savienojumu uzņemšanu.

Ļoti noderīgas un veselību veicinošas
Linsēklu (Linum usitatissimum L.) nosaukums cēlies no latīņu valodas un nozīmē “ļoti noderīga”. Tām ir divas pamata šķirnes – brūnā un dzeltenā vai zeltainā, pazīstama arī kā “zelta linsēklas”.

Šobrīd zinātniskajos pētījumos tiek aprakstītas un pētītas trīs Omega-3 taukskābes ar lielāko nozīmi fizioloģiskos procesos – alfa-linolēnskābe (ALA), eikozapentaēnskābe (EPA) un dokozaheksaēnskābe (DHA). ALA ir augu izcelsmes Omega-3 taukskābe, kas organismā netiek sintizēta, tāpēc tā ir jāuzņem ar uzturu. No ALA organismā tiek sintezētas EPA un DHA, taču tas notiek nelielos daudzumos. Savukārt EPA un DHA tiek uzņemta ar zivīm un jūras veltēm, kā arī papildinot ikdienas uzturu ar zivju eļļu.

Virknē klīniskajos pētījumos ir novērots, ka augu izcelsmes Omega-3 piemīt sirds un asinsvadu slimību riskus mazinošas īpašības. Pateicoties zinātniskajiem pētījumiem par Omega-3 taukskābju ietekmi uz veselību, linsēklas ir nonākušas uzmanības centrā, jo, salīdzinot ar citām augu valsts izejvielām, to sastāvā ir viena no augstākajām Omega-3 jeb alfa-linolēnskābes (ALA) koncentrācijām. No linsēklām tiek spiesta eļļa, un tās tiek plaši izmantotas dažādos funkcionālās pārtikas produktos.

Līdz pat 70% polinepiesātinātās taukskābes
Linsēklu sastāvā ir 37 – 45% taukskābes, no kurām līdz pat 70% ir polinepiesātinātās taukskābes (Omega-3 un 6,):
• Omega-3 jeb alfa-linolēnskābe – līdz pat 55% no kopējām taukskābēm (atkarībā no šķirnes);
• Omega-6 jeb linolskābe – ap 17% no kopējām taukskābēm;
• Omega-9 jeb oleīnskābe, kas ir mononepiesātinātā taukskābe (olīveļļas galvenā sastāvdaļa) – ap 19% no kopējām taukskābēm.
Tāpat linsēklas satur līdz 10% piesātinātās taukskābes – steraīnskābi un palmitīnskābi.

Linsēklas nodrošina vēlamo Omega-3 pret Omega-6 taukskābju attiecību 1:0,3, kas ir ļoti būtiska veselības veicināšanai. Zinātniskajā literatūrā rekomendētā attiecība starp Omega-3 pret Omega-6 ikdienas uzturā tiek uzskatīta 1:4, taču, ņemot vērā mūsdienu uztura paradumus, šī attiecība var sasniegt pat 1:20, kas ir nevēlama un var veicināt dažādu slimību risku.

Citas vērtīgas vielas
Papildus veselīgajām taukskābēm linsēklu sastāvā ir arī tokoferoli (vitamīns E) – vidēji 39,5 mg/100g, kā arī polifenoli – flavonoīdi un lignāni. Linsēklas ir arī labs minerālvielu avots, jo īpaši kālija, jo satur 560-920 mg/100 g, tāpat tās satur fosforu 650 mg/100 g, magniju 350–431 mg/100 g, kalciju 236–250 mg/100 g. Tās satur arī nelielu daudzumu ūdenī un taukos šķīstošos vitamīnus A, B, D.

CO2 tehnoloģijas izmantošanas priekšrocības
Linsēklu ekstrakcijas metodē tiek izmantota dabīga ogļskābā gāze (CO2), kas tiek pakļauta spiedienam un mērenai temperatūrai, kas ir saudzīga bioaktīvo komponentu iegūšanai. Būtiskākās šīs modernās un ilgtspējīgās tehnoloģijas priekšrocības ir:
• efektīva taukskābju un taukos šķīstošo bioaktīvo savienojumu ekstrakcija, tos ķīmiski nemodificējot un saglabājot to dabīgo ķīmisko formu, kas nodrošina arī efektīvu uzsūkšanos organismā;
• ekstrakcija nodrošina tīru taukos šķīstošu savienojumu iegūšanu, tāpēc iegūtie ekstrakti nesatur piemaisījumus, tai skaitā, olbaltumvielas, šķiedrvielas, alergēnus, pelnus un smagos metālus (jo tie nešķīst CO2);
• iegūtie ekstrakti ir koncentrēti un efektīvi mazās devās;
• pateicoties ekstrakcijas laikā esošajam spiedienam, iegūtajiem ekstraktiem piemīt augsta mikrobioloģiskā tīrība, kā arī ekstrakcijas procesā nav saskares ar skābekli, kas ir būtiski, lai nenotiktu taukskābju oksidācija;
• ekstrakcijas procesā netiek izmantoti organiskie šķīdinātāji, ogļskābā gāze pēc ekstrakcijas veikšanas tiek atgriezta gāzveida stāvoklī un atdalās no iegūtā produkta, tāpēc šī tehnoloģija tiek uzskatīta par “solvent free”;
• ekstrakcija ir videi draudzīga, jo CO2 netiek atbrīvots atmosfērā, bet savākts izmantošanai nākamajiem ekstrakcijas ciklam.

Atsauces:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4375225/
https://www.mdpi.com/2227-9717/9/2/295
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0889157519306672
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0260877410000154