Projects | 8. April 2025

Fukoksantīna ekstrakcijas un bagātināšanas tehnoloģijas izstrāde ar superkritisko šķīduma ekstrakciju un dinamiskām sorbcijas metodēm

AS “SISTĒMU INOVĀCIJAS”  sadarbībā ar SIA “Faneks” īsteno pētniecības projektu Latvijas Atveseļošanas un noturības mehānisma plāna 5.1.r. reformu un investīciju virziena “Produktivitātes paaugstināšana caur investīciju apjoma palielināšanu P&A” 5.1.1.r. reformas “Inovāciju pārvaldība un privāto P&A investīciju motivācija” 5.1.1.2.i. investīcijas “Atbalsta instruments inovāciju klasteru attīstībai” īstenošanas noteikumu kompetences centru ietvaros.

Pētniecības projekta numurs un nosaukums: JP2-20 – “Fukoksantīna ekstrakcijas un bagātināšanas tehnoloģijas izstrāde ar superkritisko šķīduma ekstrakciju un dinamiskām sorbcijas metodēm”.

Projekts Nr. 5.1.1.2.i.0/2/24/A/CFLA/004 

Pētniecības projekta mērķis ir izstrādāt tehnoloģiju fukoksantīna ekstrakcijai un bagātināšanai no fotobioreaktorā audzētām Phaeodactylum tricornutum kramaļģēm, izmantojot superkritisko šķidruma ekstrakciju un dinamiskās sorbcijas metodes.

Projekta rezultātā paredzēts izstrādāt tehnoloģiju fukoksantīna ekstrakcijai un bagātināšanai no fotobioreaktorā audzētām Phaeodactylum tricornutum kramaļģēm, izmantojot superkritisko šķidruma ekstrakciju un dinamiskās sorbcijas metodes. Tehnoloģija tiks novērtēta reālās darbības vidē (TRL7).

Pārskata periodā no 01.10.2024. līdz 31.12.2024. īstenota 1. Aktivitāte – “Kramaļģes Phaeodactylum tricornutum audzēšanas protokola izstrāde un optimizācija”

Pārskata periodā izstrādāts un ieviests kramaļģes Phaeodactylum tricornutum audzēšanas protokols, tai skaitā:

  • Veikta Phaeodactylum tricornutum uzturēšana un sējmateriāla pavairošana;
  • Veikta biomasas pavairošana izmantojot izstrādāto protokolu;
  • Veikta ražas ievākšana un sagatvavošana ekstrakcijai;
  • Veikta operacionālo risku izvērtēšana;
  • Sadarbojoties projekta partneriem tika izstrādātas analītiskās metodes aļgu biomasas, liofilizētas biomasas un jēlekstrakta novērtēšanai. Metodes tiks izmantotas nākamo projekta aktivitāšu ieviešanai, kā arī bioprocesa un ekstrakcijas procesa optimizācijai.
  • Uzsākta 2.1. aktivitāte, kuras ietvarā veikta iegūtās biomasas ekstrakcija un iegūts jēlekstrakta  eksperimentālais paraugs.

Pārskata perioda galvenie secinājumi:

  • Izmantojot izstrādāto biomasas pavairošanas protokolu, ir iespējams saaudzēt biomasu ar koncentrāciju 1,5 g/L.
  • Iegūtā biomasa ir izmantojama jēlekstrakta ieguves protokola izstrādei;
  • Pārskata periodā plānotie rezultāti sasniegti pilnā apjomā.

Projektu paredzēts īstenot 24 mēnešu laikā, laika posmā no 01.10.2024. līdz 31.09.2026.

Back