Pētījums: mazāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju ikdienā ēd dārzeņus

Saskaņā ar iedzīvotāju paradumu pētījumu*, Latvijas iedzīvotāji uzturā nelieto pietiekami daudz dārzeņus. Kā liecina pētījuma dati, dārzeņus (izņemot kartupeļus) vienu reizi dienā vai biežāk ēd 44,0% iedzīvotāju. Sievietes salīdzinājumā ar vīriešiem uzturā lieto vairāk dārzeņus – attiecīgi 49,6% un 37,4%. Savukārt 5 līdz 6 reizes nedēļā dārzeņus ēd 19,7% respondentu; 2 līdz 4 reizes nedēļā – 26,8%; reizi nedēļā – 6,8%; reizi vai dažas reizes mēnesī – 2,1%.

Plaši zinātniskie pētījumi apliecina, ka uztura paradumi, kas balstās dabas valsts produktos, tostarp, dārzeņos, ogās un augļos, papildinājumā ar extra virgin olīveļļu, spēj ne tikai pasargāt asinsvadus no bojājumu veidošanās, mazinot infarkta un insulta risku, bet arī pasargāt pacientus, kuriem jau ir sirds un asinsvadu slimības.
Saskaņā ar 2022. gadā publicētā pētījuma CardioPREV rezultātiem, Vidusjūras diētas ievērošana gandrīz par 30% vairāk samazina kardiovaskulāros notikumus (infarktu, insultu), salīdzinot ar samazināta tauku satura diētu.
Šādi uztura paradumi arī samazina iespējamu cukura diabēta veidošanās risku, podagru, uzlabo kognitīvo jeb domāšanas un sapratnes funkciju.

Uzziniet vairāk par pētījumu:
https://www.healio.com/news/cardiology/20220510/mediterranean-diet-better-than-lowfat-plan-for-secondary-cv-prevention-cordioprev

* Saskaņā ar 2019. gadā veiktā “Latvijas iedzīvotāju kardiovaskulāro un citu neinfekcijas slimību riska faktoru šķērsgriezuma pētījuma datiem.