Omega-3 taukskābju loma sirds veselības profilaksē

Lai mūsu organisms varētu sekmīgi funkcionēt, tam ir nepieciešamas taukskābes. Ar uzturu varam uzņemt gan, tā saucamās, “labās” taukskābes, gan “sliktos” taukus. Nepiesātinātās “Omega” taukskābes, kuras ikdienā uzņemam ar pārtiku, pieder pie “labajām” un vērtīgajām taukskābēm.

Visprecīzāk veselīgs uzturs definēts Vidusjūras diētā, kas sastāv no daudz dārzeņiem, ogām un augļiem, pilngraudu produktiem, svaigi spiestas (extra virgin) olīveļļas, riekstiem un zivīm, kas bagātas ar Omega-3 taukskābēm. Vidusjūras diētas pozitīvā ietekme uz veselību, dzīves kvalitāti un mūža ilgumu ir zinātniski pierādīta – kombinācijā ar regulārām fiziskām aktivitātēm ir iespējams ne tikai saglabāt labu sirds un asinsvadu veselību, uzturēt formā ķermeni, bet arī būtiski samazināt kardiovaskulāros notikumus (infarktu, insultu vai pēkšņu nāvi).

Diemžēl statistikas dati liecina, ka Latvijas iedzīvotāji veselīgos produktus uzturā iekļauj nepietiekami. Saskaņā ar 2019.gadā veikto “Latvijas iedzīvotāju kardiovaskulāro un citu neinfekcijas slimību riska faktoru šķērsgriezuma pētījuma” datiem – zivis katru dienu uzturā lieto mazāk nekā 4% Latvijas iedzīvotāju, savukārt rekomendējamo devu (2-4x nedēļā) patērē tikai 26% no visiem iedzīvotājiem. Arī dārzeņus ikdienas uzturā iekļauj mazāka nekā puse iedzīvotāju, bet tikai 52% atzīst, ka ogas un augļus ēd regulāri. Līdz ar to palielinās risks, ka ar uzturu netiek pietiekami uzņemtas veselību veicinošas vielas, tostarp, Omega-3 taukskābes.

Kas jāzina par Omega-3 taukskābēm un sirds veselību?

Pazemina “slikto” un veicina “labo” holesterīnu asinīs
Omega-3 taukskābes dēvē par “veselīgajām”, jo tās samazina triglicerīdu līmeni asinīs. Savukārt pacientiem, kas lieto statīnus holesterīna pazemināšanai un papildus uzņem arī Omega-3 taukskābes, pazeminās arī zema blīvuma (ZBLH) jeb “sliktā” holesterīna līmenis, kas ir viens no biežākajiem sirds un asinsvadu slimību riska faktoriem. Tāpat Omega-3 taukskābes paaugstina augsta blīvuma jeb “labā” holesterīna līmeni asinīs, samazina iekaisuma risku, uzlabo insulīna rezistenci.

Produkti, kas satur veselīgās taukskābes
Ir zināms, ka Omega-3 taukskābes bagātīgi atrodamas zivīs un jūras veltēs, taču šīs veselīgās taukskābes ir iespējams uzņemt arī no augu valsts produktiem, tostarp, lietojot uzturā riekstus, linsēklas, smiltsērkšķu sēklas u.c.

Omega-3 uztura papildināšana
Sirds un asinsvadu slimību pacientiem, kuriem ir ļoti augsts kardiovakulāro notikumu risks, to iespējams nozīmīgi samazināt, lietojot atbilstošus ārstu nozīmētus medikamentus un veicot izmaiņas dzīvesveidā. Taču nereti, pat tad, ja ZBLH tiek samazināts līdz mērķa rādītājiem – zem 1.4 mmol/l, joprojām pastāv reziduālais jeb “atlieku” risks, jo īpaši pacientiem ar paaugstināts triglicerīdu līmeni asinīs tas veicina iekaisuma procesu asinsvadu aterosklerotiskajās plāksnēs. Tāpēc atsevišķos gadījumos, ja Omega-3 taukskābes nav iespējams uzņemt ar uzturu pietiekamā daudzumā, kopā ar ārstu jāizvērtē iespēja tās uzņemt papildus medikamentozā formā.

Ieteicamās devas veseliem cilvēkiem un pacientiem
Optimālā Omega-3 taukskābju deva veselam cilvēkam ir 1-1,5 g dienā, savukārt, lai nozīmīgi mazinātu sirds un asinsvadu slimību riskus, dažkārt pacientiem nepieciešami pat 4 grami Omega-3 taukskābju dienā. Salīdzinājumam – 1 grams Omega-3 taukskābju dienā atbilst aptuveni līdz pat 7 zivju maltītēm nedēļā. Tāpēc šādiem pacientiem var būt nepieciešams uzņemt Omega-3 taukskābes papildus.

Lietošanas biežums
Omega-3 taukskābes ir jāuzņem regulāri, nepārtraucot to lietošanu arī vasarā. Tas attiecas gan uz Omega-3 taukskābēm, kas tiek uzņemtas ar uzturu, gan tām, ko nozīmējis ārsts medikamentozā formā pacientiem.

Pilnvērtīga uztura loma
Ar pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu, vesels cilvēks var uzņemt visas nepieciešamās vielas, lai stiprinātu savu veselību un novērstu dažādas saslimšanas. To veicina uz augu valsts produktiem bāzēta diēta, pievienojot svaigi spiestu olīveļļu, riekstus un zivis kā “labo” taukskābju avotus, reti lietojot gaļu, uzturā līdz minimumam samazinot rūpnieciski ražotus produktus, ieskaitot veikalā nopērkamos saldumus un citus našķus, kā arī ierobežojot sāls un cukura patēriņu.

Informatīvais materiāls sagatavots, konsultējotes ar P.Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Latvijas Kardioloģijas centra Ambulatorās un diagnostiskās nodaļas vadītāju, kardioloģi prof. Ivetu Mintāli.

 

Atsauces:
Frank L J Visseren, ESC Scientific Document Group, et.al. European Heart Journal, Volume 42, Issue 34, 7 September 2021, Pages 3227–3337, https://doi.org/10.1093/eurheartj/ehab484

M. Yokoyama, H. Origasa, M. Matsuzaki, et al. Effects of eicosapentaenoic acid on major coronary events in hypercholesterolaemic patients (JELIS): a randomised open-label, blinded endpoint analysis Lancet, 369 (2007), pp. 1090-1098

Dietary supplementation with n-3 polyunsaturated fatty acids and vitamin E after myocardial infarction: results of the GISSI-Prevenzione trial. Gruppo Italiano per lo Studio della Sopravvivenza nell’Infarto miocardico Lancet, 354 (1999), pp. 447-455