Augu valsts produktos balstīta uztura ieguvumi veselībai

Saprātīgi ēdot un regulāri kustoties, mēs varam ne tikai saglabāt labu veselību, bet arī mazināt slimību attīstības riskus, saglabāt normālu svaru, cukura līmeni, holesterīna un pat iekaisuma marķieru līmeni. Būtiska loma sirds un asinsvadu slimību, onkoloģisko slimību, cukura diabētu un citu slimību profilaksē ir Vidusjūras diētai, kuras efekti ir zinātniski pierādīti.

Novērš infarktu un insultu
Kā liecina plaša pētījuma CordioPREV rezultāti, Vidusjūras diēta, kas balstīta, galvenokārt, augu valsts produktos (dārzeņos, augļos, ogās) un bagātināta ar extra virgin olīveļļu, spēj ne tikai attālināt aterosklerotiskus asinsvadu bojājumus, mazinot infarkta un insulta risku, bet var pasargāt arī pacientus, kuriem jau ir sirds un asinsvadu slimības. Kā liecina pētījuma rezultāti, Vidusjūras diēta, salīdzinot ar samazināta tauku satura diētu, mazina kardiovaskulāro notikumu (infarktu, insultu) risku pat par 30%.

Mazina cukura līmeni un svaru
Savukārt 2. tipa cukura diabēta pacientu pētījumi atklāj, ka, ievērojot Vidusjūras diētu un aktīvi sportojot, jau pēc 3 mēnešiem iespējams samazināt gan vidukļa apkārtmēru un svaru, gan cukura līmeni asinīs.

Ieteicamie produkti
Uzturā ieteicams bagātīgi iekļaut dārzeņus, augļus, ogas, kā arī pilngraudu produktus, pupas, riekstus, zaļumus, pākšaugus, liesu gaļu, zivis un jūras veltes. Un, protams, extra virgin olīveļļu.

Produkti, kas jāierobežo
Uzturā jāierobežo saldinātu dzērienu, alkohola, sarkanās gaļas, it īpaši gaļas izstrādājumu, treknu piena produktu, palmu eļļas un tās saturošu produktu, kā arī sāls patēriņš. Savukārt no ikdienas maltītēm jāizslēdz produkti, kas satur transtaukskābes un daļēji hidrogenētus taukus, kas atrodami rūpnieciski ražotos, ceptos un fritētos produktos.

Vairāk par pētījumiem:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35525255/

https://www.healio.com/news/cardiology/20220805/intensive-lifestyle-changes-associated-with-diabetes-remission-by-3-months